"Przytulna szkoła przy ulicy Przytulnej, szkoła przyjaźni i sukcesu"

 
STRONA GŁÓWNA    AKTUALNOŚCI    E-DZIENNIK      RODZICE    REKRUTACJA     KONTAKT

STRONA GŁÓWNA

Aktualności

NASZA SZKOŁA

Historia szkoły
Lokalizacja
Szkoła z klasą
Przyjaciele

UCZNIOWIE

Samorząd uczniowski
Nasi uczniowie
Prymusi i stypendyści
Uczniowie z klasą

PRACOWNICY SZKOŁY

Dyrekcja
Sekretariat
Nauczyciel z klasą
Pracownicy obsługi

RODZICE

Prezydium Rady
Numer konta

PRAWO SZKOLNE

WSO

Program wychowawczy

Program profilaktyczny

GAZETKA "Przytulisko"

Wydania gazetki

Współpraca międzynarodowa

Comenius 2006 - 2009
Socrates 2003 - 2006

PRACA SZKOŁY

Zajęcia pozalekcyjne
Szkolne konkursy
Wolontariat
Plan lekcji
Kalendarz
Zajęcia sportowe
Pedagog - Psycholog
Biblioteka
Pomoc medyczna
JUDO

WYDARZENIA

2011 - 2012
2010 - 2011

2009 - 2010

2008 - 2009

2007 - 2008
      Socrates Comenius   2006-2009

pt "Europejska kobieta na przestrzeni wieków"

 
     Od 1 września 2006 r. nasze Gimnazjum bierze udział w kolejnym projekcie Sokrates Comenius. Tytuł projektu to "Europejska kobieta na przestrzeni wieków". Szkołami partnerskimi w projekcie są: Włochy, Grecja, Hiszpania. Projekt ten był realizowany w naszym Gimnazjum przez kolejne 3 lata. Nasi uczniowie po raz kolejny mieli okazję współpracować z kolegami z róznych krajów europejskich, nawiązywać nowe znajomości, zdobywać doświadczenia i rozwijąc swoje umiejętności językowe.

Szkoły partnerskie biorące udział w projekcie:

 

  Hiszpania -Szkoła - IES RIA DEL CARMEN
  Włochy- Szkoła - ISTITUTO STATALE di ISTRUZIONE SECONDARIA SUPERIORE "E MATEI"
   Grecja - Szkoła - 8th ENIEO LYCEUM of PATRAS
   Polska - GIMNAZJUM nr 124 im. POLSKICH NOBLISTÓW
 

Plan pracy nad projektem

  • 2006-2007 -„ Europejska kobieta na przestrzeni wieków –przeszłość”
  • 2007-2008 - „ Europejska kobieta na przestrzeni wieków – teraźniejszość
  • 2008- 2009 - „ Europejska kobieta na przestrzeni wieków –przyszłość”
 

 Praca nad projektem

Poszukiwanie informacji ma temat kobiet na przestrzeni wieków:

· Prawa kobiet

· Rola kobiet

· Słynne kobiety danej epoki

· Obraz kobiety w literaturze, w sztuce

· Rola kobiet na przestrzeni wieków w rozwoju nauk

· Kobiety - laureatki nagrody Nobla

· Ruchy feministyczne kobiet

· Udział kobiet we władzy

· Edukacja kobiet

 

 

· Przemoc wobec kobiet

· Zdrowie kobiety

· Prawo kobiet w sferze prokreacji

· Słynne polskie kobiety

· Sytuacja kobiet w danym okresie historycznym

· Kobiety i religie w początkach naszej ery

 

 

Powstały prezentacje multimedialne uczniów

 

   

Dzień COMENIUSA w szkole

W związku z  realizacją programu  Comeniusa i  projektu pt ”Europejska kobieta na przestrzeni wieków”  oraz wizytą szkół partnerskich  z Grecji, Hiszpanii, Włoch w naszej szkole w dniach 12 - 16 maja 2008 wszystkie klasy wzięły aktywny udział. Każda klasa przygotowała plakaty  i scenkę.

Wizyta Hiszpanek w Polsce

 

 

Pisała o nas prasa hiszpańska SANTANDER

Spotkanie w SANTANDER

 

W dniach 23 - 28 kwietnia 2007 r. odbyło się spotkanie

w szkole 8th ENIEO LYCEUM w Patras w Grecji

      Celem spotkania było podsumowanie I roku pracy nad projektem pt   „EUROPEJSKA KOBIETA – NA PRZESTRZENI WIEKÓW” Było to spotkanie uczniów oraz nauczycieli biorących udział w projekcie. Miało ono na celu dokonanie wymiany poglądów na temat pracy nad projektem w partnerskich szkołach oraz wytyczenie kierunków dalszej pracy nad projektem. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Małgorzata Bańkowska, Wiktoria Rosińska, Amadeusz Borkowski, Wojciech Jaworski oraz nauczyciele: Elżbieta Sobiecka i Alina Kwitniewska.

           Zaprezentowano dorobek rocznej pracy KOŁA EUROPEJSKIEGO działającego w naszej szkole pod czujnym okiem pani Elżbiety Sobieckiej. Ciekawe prezentacje multimedialne przygotowane przez naszych uczniów wzbudziły podziw i zainteresowanie nie tylko wśród greckiej publiczności, ale również u reprezentacji szkół partnerskich biorących udział w projekcie – Włochów i Hiszpanów.Podczas naszej wizyty mieliśmy przyjemność spotkać się z władzami miasta Patras, które wykazały ogromne zainteresowanie i zaangażowanie w projekt.

Dzięki greckiej gościnności mieliśmy okazję zwiedzić najciekawsze miejsca Peloponezu:

miasto - Patra i jego okolice , kolebkę igrzysk olimpijskich – Olimpię, mitologiczną wyrocznię w - Delfach, oraz malowniczą wyspę - Zakinthos. Spotkanie w Grecji dodało wszystkim nowych sił do pracy nad projektem, a zawiązane tam przyjaźnie, mamy nadzieję, nie ustaną po zakończeniu pracy nad projektem

 

Pisała o nas prasa grecka PATRAS

 
Relacje uczniów z wyjazdów

 

 

GRECJA –Patras

  Po wielu przygotowaniach, realizacji projektów, przyszedł czas na wzajemne przedstawienie naszych prac w szkole w Patras. Dnia 8 grudnia 2008 roku z lotniska na Okęciu wylecieliśmy do Grecji. Kiedy dotarliśmy do miejsca spotkania z naszymi przyszłymi rodzinami był już wieczór.

 Pierwszego dnia wszyscy razem spotkaliśmy się w Veso. Jest to miejsce z kawiarniami i supermarketem. Można tam miło spędzić czas na basenie lub kręgielni. Potem pojechaliśmy do winnicy Claussa. Jest to winiarnia, w której znajdują się ogromne piwnice win. Została ona założona w 1861 przez Bawarczyka Gustawa Claussa. Jest to najstarsze i jedno z największych przedsiębiorstw tej branży w Grecji. Sztandarową marką jest słynne wino- Mavrodafni, które można było kupić na pamiątkę pobytu. Pozwolono go nam także spróbować. Zwiedzaliśmy tamtejsze piwnice i dom, cały ozdobiony butelkami po winie. Po odwiedzeniu winnicy pojechaliśmy do ruin przy Zatoce Korynckiej. Przeszliśmy się także po moście Rion-Antirion. Łączy on miejscowości o tych nazwach na przeciwległych brzegach zatoki. Ta przełomowa przeprawa uważana jest za jedno z czternastu najważniejszych połączeń komunikacyjnych Unii Europejskiej. Po powrocie mieliśmy czas na zakupy i odwiedzenie pobliskiego portu.

            Następnego dnia, był to 10 grudnia, poszliśmy do szkoły, z którą współpracujemy. Brałyśmy udział w kilku lekcjach z naszymi koleżankami. Ich lekcje nie różnią się od naszych. Jedyna różnica co do szkół jest taka, że w Grecji nie ma szatni. Uczniowie wchodzą z kurtkami na lekcje. Później dokładnie obejrzałyśmy szkołę. Nastąpiło również wymienienie prezentów i pamiątek między nauczycielami i dyrektorem greckiej szkoły. Po lekcjach zostałyśmy zaproszone do Cafe Moreno. Jest to miejsce spotkań uczniów w czasie przerw lub po lekcjach. Można tam napić się kawy, zjeść coś słodkiego, miło spędzić czas. Potem poszłyśmy zwiedzać kolejne zabytki Patras. Razem z Marią i Nicolicą oglądałyśmy typowe dla tego miasta uliczki i miejscowe sklepiki. Dodatkowo przeszłyśmy się po schodach przy ul. Św. Mikołaja.

          Następnego dnia o 8.00 spotkaliśmy się przed szkołą, skąd wyjechaliśmy na całodniową wycieczkę do Myken i okolice. Razem z nauczycielkami i siedmiorgiem uczniów z greckiej szkoły zwiedzaliśmy ruiny i zabytki. Pogoda nam niestety nie dopisała, ale i tak zaliczam ten dzień do udanych. Po wyczerpującej wycieczce wszyscy pojechaliśmy do restauracji rodziców jednej z uczennic. Zaproszono wszystkich uczestników wyjazdu na uroczystą kolację. Podano najlepsze przysmaki greckiej kuchni m.in. tzatziki. Jest to grecki sos stosowany jako dodatek do dań. Przekonałam się, że Grecy to bardzo gościnny naród.

12 grudnia (piątek) to był nasz ostatni dzień w szkole. Po kilku lekcjach i zapoznawaniu się ze szkolnictwem  w Grecji poszłyśmy znowu do Cafe Moreno. Piątego dnia cały czas przebywałyśmy z osobami, u których mieszkałyśmy. Tego dnia spotkałyśmy wiele nowych osób. Wtedy poznałyśmy prawdziwe życie Greków: pełne spotkań ze znajomymi. Cały wieczór spędziłam z Marią i jej koleżankami. Był to wieczór niezapomniany.  Na dworcu spotkaliśmy się o 7.00. Po pożegnaniu z naszymi „rodzinami" wsiedliśmy do pociągu. Po dojechaniu na miejsce przesiedliśmy się do autokaru, który dowiózł nas pod stację metra. Stamtąd dwoma liniami metrami dotarłyśmy do lotniska w Atenach. To była długa podróż. Na lotnisku mieliśmy oczywiście czas dla siebie. Chwilę potem byliśmy już w samolocie, który miał lecieć do Warszawy, ale niestety opóźnił się. Jednak kiedy w końcu wystartowaliśmy wszystko poszło w niepamięć i podziwialiśmy piękne widoki. Na Okęciu znaleźliśmy się około godziny 18.30.

M.Różycka

 

PATRAS

W dniach od 8 do 14 grudnia 2008 uczestniczyłam w wymianie uczniów, pomiędzy moją szkołą, czyli Gimnazjum nr 124 w Warszawie i szkołą z Patras. Na miejscu zostaliśmy przydzieleni, do rodzin greckich. Następnego dnia, wraz z nauczycielami udaliśmy się na wycieczkę do winiarni znajdującej się w okolicy, zwiedziliśmy tam dom założyciela winiarni Gustawa Clausa, a następnie miejsce gdzie przechowuje się wielkie beczki z winem. Stamtąd udaliśmy się do miejscowości Rio, gdzie podziwialiśmy zabytki historyczne tego regionu, jak i most, który łączy ten półwysep ze stałą częścią kontynentu. W środę spędziliśmy cały ranek w szkole, gdzie uczestniczyłyśmy w zajęciach lekcyjnych. Szkoła w Patras okazała się niezwykle ciekawym miejscem, bardzo wiele się tam nauczyłam o kulturze tego kraju.

Po lekcjach razem z koleżankami wybraliśmy się do kawiarni, gdzie poznałyśmy wielu uczniów tej szkoły. Następnego dnia zgodnie z planem udaliśmy się wraz z uczniami greckiej szkoły na wycieczkę po półwyspie peloponeskim. Odwiedziliśmy Mykeny miejsce, gdzie według mitów greckich, przebywali cyklopi, następnie odwiedziliśmy pierwszą stolice Grecji.

W czasie drogi powrotnej kierowca autokaru, włączył nam tradycyjne piosenki greckie, dzięki czemu mogłyśmy poznać różnice pomiędzy naszą muzyką, a grecką. Po powrocie do Patras, zostaliśmy zaproszeni przez tatę jednej z uczennic na uroczystą kolacje do restauracji. Na miejscu zostały podane tradycyjne dania greckie: souvlaki, tzatziki , baranina, czy gyros. Potrawy te były przepyszne, ale za razem bardzo różniły się od naszych polskich potraw.

W piątek wybrałyśmy się na wycieczkę po Patras, zwiedziłyśmy każdy zakątek miasta. Odwiedziłyśmy bazylikę archikatedralną świętego Andrzeja, udając się w górę miasta zwiedziłyśmy zamek bizantyjski.

To był bardzo udany dzień. W niedziele rano pożegnałyśmy się z naszymi greckimi rodzinami, wymieniając się drobnymi podarunkami. Cały ten wyjazd wspominam bardzo miło, to było doświadczenie w moim życiu, dzięki któremu poznałam grecką kulturę, sposób nauczania, historię oraz język. Poznałam tam wielu ciekawych ludzi, to był dobrze spędzony czas.

K.Kwiatkowska

 

 

 
STRONA GŁÓWNA    AKTUALNOŚCI    E-DZIENNIK      RODZICE    REKRUTACJA     KONTAKT