s z k o ł a  b e z p i e c z n e g o  i n t e r n e t u

WIADOMOŚCI

Bezpieczeństwo w sieci
Szkoła Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu
Przemoc w Internecie

SZUKAJ POMOCY:

Internet   - to wspaniały wynalazek. Korzystają z niego niemal wszyscy – dzieci i dorośli. Internet jest kopalnią wiedzy i informacji, platformą kontaktu z rówieśnikami, miejscem nauki, placem zabaw, sklepem, kuźnią kultury. Nie bójmy się wykorzystywać go do tych celów!  Pamiętajmy jednak, że Internet wykorzystywany nieostrożnie, może wyrządzić znaczne krzywdy. Nękanie rówieśników on-line, wyciek danych osobowych, dostęp do treści nieodpowiednich dla dziecka, instalowanie wirusów to problemy, które mogą nieść poważne konsekwencje.

Szkoła  Bezpiecznego  Internetu

Program Szkoła Bezpiecznego Internetu ma pomóc Rodzicom i Nauczycielom w wychowaniu dzieci do Internetu. Nauczyciele oraz opiekunowie, chcąc zapewnić bezpieczeństwo swoim wychowankom, muszą zdobyć podstawową wiedzę na temat funkcjonowania sieci oraz kwestii prawnych z tym związanych. Każda szkoła w Polsce może ubiegać się o certyfikat Szkoły Bezpiecznego Internetu, który będzie znakiem stałego dbania o bezpieczeństwo wychowanków w sieci. Bierzemy udział w tym programie .
dDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU - 7 lutego 2012
DBI obchodzimy w tym roku 7 lutego. Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!".  Podczas tegorocznych obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na to, że wirtualny świat może być odkrywany wspólnie przez młodsze i starsze pokolenie.
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2012. bierzemy udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu 2012.  Organizatorem konkursu na najciekawszą inicjatywę jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN). Głównym partnerem konkursu jest Fundacja Orange.
Wszyscy uczniowie i nauczyciele  naszej szkoły biorą  aktywny udział w tej akcji!
  Cyberprzemoc - Cybermobbing
Czym jest internetowa przemoc i jak się przed nią bronić ?
Cybermobbing to przemoc psychiczna, prześladowanie innych poprzez wykorzystanie internetu i jego narzędzi tj.: poczty elektronicznej, witryn, czatów, forów, komunikatorów.
Istnieją różne rodzaje wirtualnego prześladowania.
Ważne jest by potrafić rozpoznać internetową agresję i wiedzieć jak się przed nią bronić.                                                                                          więcej...
Zajęcia  - " W Sieci"
 W naszej szkole bierzemy udział  z zajęciach " W Sieci".

Zajęcia "W Sieci” poświęcone są bezpieczeństwu młodych użytkowników Internetu. Przeznaczone są dla uczniów klas  szkół gimnazjalnych.
Głównym elementem zajęć według proponowanego scenariusza jest projekcja materiału (z płyty lub pobranego z serwisu www.dzieckowsieci.fdn.pl
), który w konwencji programu talk-show pokazuje m.in. dwa przypadki niebezpiecznych sytuacji, z jakimi mogą mieć do czynienia młodzi ludzie w Internecie – cyberprzemoc oraz uwodzenie. Gospodarzem programu jest piosenkarka Ewa Farna. W pełnej (dwugodzinnej) wersji zajęć wykorzystywane są również wypowiedzi innych popularnych wśród młodzieży osób, opowiadających do wykorzystywaniu Internetu w pracy i do realizacji swoich pasji

Fenomen portali społecznościowych

Pierwszą rzeczą jaką robi przedstawiciel polskiej młodzieży po otwarciu oczu rano jest nie zjedzenie śniadania czy umycie zębów, ale włączenie komputera.

Schemat dalszych poczynań jest często podobny: nasza-klasa, facebook, demotywatory i sprawdzenie poczty elektronicznej.

Co ciągnie młodzież do zakładania kont na takich portalach?

Odpowiedz nie może być jedna. Jedni robią to z chęci pokazania siebie, pochwalenia się tym gdzie byli na wakacjach itp, inni chcą podglądać konta swoich znajomych, a zdecydowania większość po prostu idzie za modą, bo większość jego znajomych ma takie konto np na facebooku.

Dziś nasza-klasa nie cieszy się już takim zainteresowaniem wśród młodzieży jak kiedyś. Większość młodzieży powyżej 16 roku życia przeniosła się na fb zostawiając nk swoim rodzicom i młodszemu rodzeństwu.

Facebook jest dziś miejscem gdzie dowiesz się wszystkiego. To co robili twoi znajomi przez weekend nie przejdzie na fb bez echa, zaraz pojawiają się zdjęcia czy obszerne wpisy na profilach. Tam najłatwiej się dowiedzieć jaki koncert czy jaka impreza odbędzie się niedługo w twoim mieście, albo kto szykuje swoje urodziny czy domówkę. Jeśli masz konto na facebooku nie musisz oglądać telewizji, słuchać wiadomości czy radia czekając na jakieś nowe hity. O wszystkim doniosą Ci twoi znajomi na facebooku.

O tym jaki wpływ mają takie portale na młodzież można by długo dyskutować. Ale główną zaletą na przykład facebook'a jest fakt, że niesamowicie sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. To tam kwitnie życie towarzyskie.